Par Ninu Silaevu.

Nina_Ivanovna_html_m36136c6aЯ смеялась и плакала,
Пела песни тягучие....
В жизни видела всякое.
Только верила в лучшее.
И не очень умелая, -
Приняла тебя разную.
И сама тебя сделала
По земному прекрасную.

Kad dvēsele dzied.

Viss mūsu dzīvē atstāj savu zīmi... Pēdas uz jūras smiltis, skūpsti, lietus pilieni uz stikla, roku pieskārieni. Ir cilvēki kas atstāj zīmi dzīvē, bet ir tiem, kas paliek mūsu sirds. Manā dzīvē bija tāds cilvēks, kurš palika manā sirds un dzīvība, un atmiņā.

Viņa mainīja viss apkārt sevi uz labo pusi. Viņa bija kā saulīte, kura silda visapkārt. Īsāk sakot vārdā "Saule" burtu "a" zīmēja ar saules stariem. Tas viss ir par viņu, par Silaevu Ninu Ivanovnu.

Tikšanās ar meitu Jelenu.

Neviens cits nevar zināt Ninu Silaevu labāk nekā viņas vienīgā meita. Bija pavisam tumšs, kad es ievadīju viņas numuru tālrunī. Bija ļoti biedējoši, es nezināju, kā viņa reaģē uz manu lūgumu pastāstīt par savu māti. Par vadītāji tūkstošiem Man bija laiks, lai ritinātu iecerēto runu, sirds pukstēja tik ātri un skaļi. Viņa gribēja izrauties brīvībā. Un pienācis ilgi gaidītais brīdis.

Es negaidīju, ka uz zvanu tik ātri atbildēs. Pēc diviem pīkstiem es sadzirdēju jauko, laipnu balss, balss, kas tik atgādināja man Ninu Ivanovnu. Es aizmirsu savu runu, bija bail pateikt kaut ko pārāk daudz, bet manas bailes ietvaicē. Es zināju, ka ar katru sekundi, nav iemesla bažām, un pēc minūtes, es biju priecīga, ka aizmirsu savu runu.

Saruna bija īsa, bet patīkama. Jelena ar prieku piekrita tikties ar mani un parunāt par grūto, viņas mātes, sieviešu likteni.

Bērnība. Jaunība.

Nina_Ivanovna_html_m5797de16Silaeva Nina Ivanovna piedzima 1954. gadā 15. martā Rīga, vienkāršā strādnieku ģimenē. Tētis, Dubro Ivans Dementjevič, ar baltkrievu saknēm. Mamma, Klavdija Ivanovna - ar krievu saknēm. Abi pārdzīvoja otro pasaules karu, saskaras ar problēmām, kā daudzi citi cilvēki tajā laikā, bija spiesti pamest savas mājas. Draugi ieteica doties uz Rīgu. Strādāja Rīgas motora rūpnīcā "Sarkanā Zvaigzne". No bērnības Ninas vecāki mācīja cienīt savus vecākos, būt paklausīgai, godīgai un jautrai. Viņi mācīja šādas īpašības, ko glabāja sevi.

Mācījās Rīgas 24. vidusskolā. Dubro ģimenē bija izveidots noteikums: papildus apmeklē skolas papildnodarbības. Nina sāka dziedāt bērnudārzā. Vecāki pamanījuši to, tāpēc nebija šaubas, ka šī meitene dosies mūzikas skolā.

Nina_Ivanovna_html_m2bbf3f27Septiņu gadu vecumā, Nina sāka spēlēt akordeonu. Jau no pirmā gada mūzikas skolā viņa spēlēja ansambļos un dažādos pasākumos. Spēlēja ne tikai skolā, bet arī mājās. No mātes puses bija daudz radinieku un draugu. Diez vai bija laiks svinēt dzimšanas dienas. Pilna māja ar viesiem, draugi, jautrība, dejošana, dziedāšana, sakari. Nākamajā festivālā Ninai nebija izejas, viņa paņēma akordeonu roku un centās spēlēt kopā.

1975.gadā viņa pabeidza Jāzepa Medina Mūzikas vidusskolu. Pēc tām viņa mācījās Ļeņingradas kultūras institūta par diriģentu. Palika viens gads līdz mācību beigām, kad Nina saprata, ka nākotnē izredzēta darba nebūs. Sieviete diriģents tajos laikos bija retums. Māte uzstāja, lai viņas meita pabeidza mācības. Nina tā arī izdarīja.

Mācību beigās, 1978. gadā, viņa atgriezās Rīgā. Pirmos trīs gadus strādāja par mūzikas vadītāju klubos. Drīz pārcēlās Līvānos. Viņa meklēja sevi. Gribēja izteikt sevi radoši caur mūziku. Viņa bija ansambļa direktors ķieģeļu un stikla fabrikās. Strādājusi par mūzikas vadītāju bērnudārzā. Spēlēja akordeona orķestrī, kura skolotājs bija Valērijs Hodukins. Nina_Ivanovna_html_m136144c2Daugavpils mūzikas koledžas skolotājs, audzināja ne vienu mūziķu paaudzi, iedvesmotājs un Daugavpils akordeona festivālu mākslinieciskais vadītājs. Arī papildināja deju grupu "Silava". Viņa vadīja kori "Rožupe". Visu savu dzīvi, Nina vēlējās doties uz sacensībām, spēlēt koncertos. Bet liktenis izsludinājusi citādi.

Mūzikas skola.

Veiksmi dzīvē - mīļāka lieta, bet jā tas sakrīt ar profesiju, kurā viņa veltīja sevi, tā ir dubulta veiksme.

Nina_Ivanovna_html_67a53b9dKopš 1982. gada, 1. septembra Nina strādāja Līvānu mūzikas skolā. Viņai bija daudz skolēnu, kuri turpināja un turpina viņas darbu, kopumā 29 absolventi. Mācīja bērnus ne tikai spēlēt instrumentos, bet arī cilvēka īpašībām: centībai, godīgumam, cieņai pret citiem, skaistuma mīlestībai. Viņa mācīja redzēt mūziku iekšā, skatiet mūziku lapu šalkas, strautā, saulrietā, saullēktā. Tās visas īpašības piederēja viņai. Viņa uzsāka dažādus koncertus, kura spēlēja skolotāji, nevis skolēni. "Man viņa bija vairāk nekā tikai kolēģe. Nina bija ļoti enerģisks, universāls, radošs cilvēks. Ar radošu pieeju dāvanām, ko viņa mīlēja dot. Katra dāvana bija izcelta no kolekcijas ar skaisto mūziku, dzeju. Likās viņa dzīvo ar notīm. Apmeklēja Rīgas bibliotēkas, meklējot kaut ko jaunu, interesanto. Tas ir cilvēks, kurš atstājis zīmi manā sirds. Es parādā daudz viņai... Viņa lika man ticēt tām, kam es nekad neticēju. Pateicoties viņai, mana dvēsele uzzināja vieglumu... " (Veronika Ivanova, kolēģe).

Nina_Ivanovna_html_6b5107b1"Ziņa, ka Ninas vairs nav, tas bija kā zibens debesis. Tas ir cilvēks kurā pietrūkst. Nepietiek viņas smiekla, optimisma. Viss, kas viņa darīja, tas bija no sirds. viņa varēja pa tiešām dzīvot, būt laimīgai un skumst. Patiesi un līdz pēdējām. " (Līvānu mūzikas skolas direktors Gunars Luriņš).

Šodien viņas darbu - mūzikas apmācībai un izglītošanai - turpina īstenot viņas draudzene, ar kur viņa studēja Ļeņingradas kultūras institūtā, Ludmila Ščepitkova.

Ceļošana.

Nina mīlēja ceļot. Ar draugiem devās kempingā pie Dubnas, Gaujas, savā dzimtajā zemē. Dzejas viņa sāka rakstīt pēc pārgājieniem. Pēc savienības ar tīru dabu nevar atstāt nevienu vienaldzīgu. Akordeons bija neatņemama tā daļa. Ar to, viņa bija pat ziemā.

Nina_Ivanovna_html_m7e3ce89aТы подарком стала Гауя-река,

Заслужили мы его наверняка.

Все ночёвки можно сказкою назвать

Будем это часто вспоминать.

Журавлиная, Смородиновая,

Перекатная, Чешуйчастая –

Так ночёвки называли мы, шутя.

Заводилой была Гауя - река.

(Nina Silaeva, dzejolis pēc Gaujas pārgājiena.)

Viņu piesaistīja jaunas vietas, jaunie cilvēki, jaunas pieredzes. Viņa apmeklēja Vāciju, Spāniju, Horvātiju un Itāliju. Vienmēr atgriezās apmierināta, ar veselo ķekari jaunas dziesmas, dzejoļus. Piedalījās ar savām dziesmām Bardu salidojumos un starp viņiem jau bija zināma. Rīkojās ar savām dziesmām kā rakstnieks un veicēja citu autoru dziesmas.

Dubna

Дубна – простая речка,

Но не так уж проста, как казалось.

Билось моё сердечко,

Когда вёсла воды не касались.

 

И камыш нам казался лесом,

И древьев упавших жаль.

Но река отвечала всплеском

И манила, манила вдаль.

 

Припев:

Впереди мосты-мосточки, травы,

Ивы дарят кружевную тень.

Лучше нет отрады, лучше нет отравы,

Чем похода лёгкий день.

 

Песни похода - дети,

И стихи, словно ласточки, вьются.

Это ангел в утреннем свете

Расставляет слова, как сольются.

 

Пусть бегут, пусть влекут дороги,

Мы стремимся в речную даль.

Будет лето! Настанут сроки!

Для похода недель нам не жаль.

 

(Nina Silaeva)

Nina_Ivanovna_html_73917840

Rakstīja mūziku citu dzejnieku dzejoļiem, dziesma "Ceļi" - mūzika N.Silaeva, dzeja - N.Giveltova.

Cilvēki apbrīnoja un apbrīnos viņas radošumu. Viņai visi lūdza to pašu jautājumu: "Kā tu nāc vārsmas?", viņa atbildēja: "Tos sūta eņģelis, un es tikai tos pierakstu. " Dzeja viņa bija vienmēr laba un spilgta.

Eņģelim - Dzejniekam.

Милый Ангел, соблазняешь,

Завлекаешь ты меня,

И лукаво сочиняешь

Утром, ночью, среди дня.

Ах, азарт в тебя вселился!

Рифмы даришь, сердце жжешь,

Что ж ты, Ангел, веселишься

И ответа просишь, ждешь.

И ответа снова ждёшь.

О, не нужно, милый доктор,

Мне лекарства твоего.

Яд волшебный, яд порочный,

Не потрачусь на него.

Пусть же ветер раздувает

Искры рифмы-колдовства...

Он меня не испугает,

Я сильна, а не больна.

Поиграет, позабавит,

Похитрит, подзолотит,

Моих чувств не заарканит,

Не взволнует, не смутит...

Пусть мелодия прольётся

Я попробую поймать,

Милый Ангел улыбнётся,

И попросит не солгать.

И попросит словом не солгать.

(Nina Silaeva)

Slāvu sabiedrība.

Nina_Ivanovna_html_m571e94a2Песню свою я тебе подарю.

Может услышишь?

Сердце своё пред тобой обнажу.

Может увидишь?

Солнечный луч вдруг из-за туч

Мне улыбнётся,

Словно твоею нежной рукою

Ко мне прикоснется.

В травах душистых узнаю тебя,

Ты улыбнёшься.

Дождиком летним ты на меня

Тихо прольёшься.

Радугой в небо, как птица, взлетит,

Крылья раскинув...

Tā rakstīja Galina Petersone savā dzejolī "Veltīts Ninai. "

Ninu Ivanovnu atdalīja neparasta mīlestība pret cilvēkiem. Serde tas ir veids, kā mūzika skanēja, un ar mūziku tika piepildīts viss apkārt viņai. Dažādus notikumus viņa uztvēra mūzikas prizmā. Viņa varēja patiesi apbrīnot ar vienkāršam lietam, viņai uz visu bija savs spriedums.

Nina vadīja krievu dziesmas ansambli būvmateriālu kombinātā. Visiem grupas dalībniekiem tas izauga draudzības. Kad ansambļa vairs nepastāvēja, viņi sarīkoja tos mājās. "Mēs esam vienoti dziesma. Mēs satiekamies mājās un vienmēr dziedājām. Mēs nesagaidām brīvdienas, vienkārši satiekamies, lai būtu kopā. Varējam satikties 11:00 no rīta, un dziedāt līdz 02:00 naktīm. Un nekad nav pietiekami daudz laika, lai nodziedāt ko mēs plānojām. " (Anastasija Kizirnis)

Nina Ivanovna neuzskatīja sevi par publisko cilvēku, viņai patika mājas vidē. Tajā situācija ir radījis klubs Slāvu biedrība - dziesmu mīļotājiem. «Mūsu dziesmas skan mūsu iedzīvotājiem, mēs devāmies ar viņiem citās pilsētās un vienmēr mums pateicās par šādu labu sniegumu. "

Viņa bija pateicīgs cilvēks. Pēc pulcēšanās vienmēr nāca mājās, zvanīja un pateicas par labi pavadīto laiku. Viņa varēja uzrakstīt draugam dzejoli vai četrrindu. "Pārsteidzoši jauki to varētu iegūt. Vienām TV vadītājām jautāja: "Kas ir dzīve?", viņš padomāja un teica: "Dzīve ir iespēja neilgā laikā kaut ko izmainīt. " Tātad tas ir par to, par mūsu Ninu! " (Anastasija Kizirnis)

Romances.

Nina_Ivanovna_html_m74fd49c5Lielu nozīmi viņas dzīvē aizņēma romances. Es mīlēju dziesmu "Neaizej". Ar skaistu, skanīgo balss, viņa dziedāja dziesmas un es biju sajūtā, ka vienmēr aizklausījos. Galu galā, jebkuru mūziku var izpildīt atšķirīgi. Jūs varat spēlēt melodiju, un jūs varat spēlēt mūziku. Tāpēc viņa spēlēja un dziedāja mūziku. Vienmēr dziedāja ne tikai ar balss, bet arī ar dvēseli. Un jebkurš instruments, kurām pieskārās - sāka skanēt.

Ar romancēm uzstājas mūzikas vakaros ārzemēs. Bija biežs viesis mūsu skolas dzejas vakaros "Literatūras Kafejnīca", vadītājs Terljuk Valentina Ivanovna.

Nina_Ivanovna_html_m31285f0eNina meistarīgi spēlēja ģitāra, un nekad nepārtrauca pilnveidot savas prasmes. Paņēma nodarbības ģitāra Rīgā, dalījās ar pieredzi ar Andreju Gajduku Līvānos. Viņi klausījās un spēlēja dažāda veida mūziku, nebija lieli draugi, bet bija pazīstami ar vispārējām interesēm. 9. Maijā kopā spēlēja Brāļu kapos. Apmainījās ar pieredzi un informāciju par mūziku un ģitārām: mainītam stīgām, ritmiem, akordiem, teoriju. Apmeklēja angļu valodas kursus, sēdēja aiz viena sola. «Iepazināmies kad es strādāju mūzikas skolā. Ātri atraduši kopīgu valodu. Kaut gan es esmu tāda pati vecumā, kā viņas meita ar Ninu, mēs runājam ar vienādiem nosacījumiem. Es vērsos pie viņas tikai pēc vārda, bet vienmēr uz Jums. Vienmēr es centos palīdzēt, ja vajadzēja, piemēram, ierakstīt disku, uzrakstīt / nosūtīt pastu. Nekad nebija uzmācīga, vienmēr ar sirsnīgu, dedzīgo interesi jebkādā mīļāka iemeslā! Es atceros, cik reizes viņa bija iespaidos pēc Rīgas operas koncerta izpildītājiem, Musorgska darbos. Nina atbildēja: "Jā, tas, protams, ir labi! bet nav mans - pārāk smags un drūms" Mēs bijām kontaktos, pat tad, kad es vairs nestrādāju skolā. Daudz vēlāk mūs apvienoja pat viena ticība. Tas bija kā jauns posms un līmenis komunikācijā. Baznīcas koris atceras viņu un viņas balss ar mīlestību. " (Andrejs Gajduks)

Baznīcas koris.

Nina_Ivanovna_html_m44cf859aDaudz laika Nina Silaeva veltīja baznīcas korim. Bieži viņa apmeklēja klosterus. Tas liecina, par viņas prāta zinātkāri. Viņa mēģināja iekļūt nezināma noslēpumos, uzzināt visu, cik vien ir iespējams.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma, Līvānu pareizticīga baznīca tika nopostīta. Atgūt un aprīkot baznīcu sāka tēvs Mihails. 1997. gadā Nina Silaeva pati Nina_Ivanovna_html_m6e259c41 izteica vēlmi izveidot baznīcas kori. Sauca korī baznīcas apmeklētājus, gandrīz visi bija bez mūzikas izglītību, bet ar skaidru balss un apburošu dzirdi. Daudz pūles un darba ir ieguldīts korī, pēc pirmā acu uzmetiena viegls mūziķu darbs, bet tomēr smags. Mēģinājumi notika katru dienu. viņa ne tikai mācīja dziedāt, bet viņa devās uz skolu, jo nekad agrāk nenodarbojas ar baznīcas dziedāšanu. Neskatoties uz faktu, ka daudziem nebija ne jausmas par notīm, Nina Ivanova katru reizi pirms nodarbībām, katram uz rokas rakstīja piezīmes, jo mēs uzskatām, ka tā vieglāk uztvert melodiju un dziedāšanu. Un tā ir taisnība. Aplūkojot piezīmes, dziedātāji zināja, kad melodija ies uz augšu, un kad uz leju, un tik viegli varēja dziedāt ilga laikā, nedomājot kur melodija ies tālāk. Jau nākamās Ziemassvētkos, baznīcas sienas visi apmeklētāji varēja baudīt skaistas balsis un dziedātāju dziesmu. Bija ne tikai no roku rakstītas piezīmes, bet arī partitūras astoņu balsīm Svētdienu dievkalpojumiem. Tos izmanto, arī šodien. "Viss tas notika ar pienācīgu rūpību, neatlaidību un lūgšanām. Nina Silaeva bija labs organizators. Viņa atceras visas eņģeļu un dzimšanas dienas. Tāpat kā jebkurā cita komandā, protams, neiztikt bez apvainojumiem un argumentiem. Pēc dievkalpojuma organizējam tēju. Viņa nesēdēja ilgi pie galda, uzreiz skrēja pie klavierēm un sāka spēlēt. Dziedājām kā garīgās, tā arī krievu tautas dziesmas. Bija ļoti jautrs cilvēks. Visu, ko viņa izdarīja baznīcai, darīja bezmaksas, no dvēseles, dvēselei. " (Tēvs Mihails)

Baznīcas kori Nina Ivanovna vadīja 5 gadus. Bet pēc tām kad beidza vadīt kori, turpināja iet uz baznīcu un dziedāt. Par regentu kļuvusi viena no dziedātājiem - Nadežda Lisina.

Ja radošie cilvēki ar kaut ko aizraujas, tad aiziet tur ar visu galvu, veltījot sevi pilnībā šai lietai. Par 24 stundām dienā, viņai izdevās ļoti daudz. Vienmēr dzīvoja priekš cilvēkiem. Visiem bija nepieciešama. Bet viņas dzīve pienācis laiks, kad viņa gribēja dzīvot priekš sevis. Tomēr līdz pēdējām uztraucās par skolēniem. Vienu dienu viņa teica: "Laika vienmēr ir pietiekami, ja vēlaties, jūs varat to panākt!" Šie vārdi vienmēr palīdz man, kad šķiet, ka izejas, un vissvarīgāk, laika - nav.

Viņa aizgāja atbilstoši sagatavota, kā cilvēks ar pareizticīgo ticību, ar dziļu ticību.

Viņa ir ar mums. Viņa ir kopā ar mums mūsu dziesmās un mūzikā. Un vienām viņa bija kā pazīstama, kā darba kolēģis, radinieks, draugs, māte, skolotājs - visus apvieno tas, kā katrām no mums, viņa bija ka neliels stars, ka aizdedze, kura aizdega mūsu sirdīs labas gaismas.

M. Gorkij teica: "Tur tikai divas dzīvības formas: sabrukšana un dedzināšana. Gļēvas un mantkārīgie izvēlēsies pirmo, drosmīgie un dāsni otro." Nina bija zvaigzne, kas dega un apgaismoja visus cilvēkus apkārt sevi. "Galu galā, ja zvaigznes deg -
tas nozīmē ka tā ir vajadzīga kādām? "(V. Majakovskij)

"Krievu cilvēks nezina nekas augstāks par kristietību, un nevar iedomāties... Izspiesties Pareizticība: tas nebija vienīga baznīca un rituāls, tā ir dzīva sajūta, pieteicēja mūsu cilvēkus ar vienu no galvenajiem dzīves spēkiem, bez kuriem nedzīvo tauta. Krievu kristietība, pa īstam, pat misticisma nemaz nav, ir viena filantropija, ir viens Kristus tēls - vismaz tas ir galvenais. Ateists nevar būt krievs, ateists uzreiz pārstāj būt par krievu. Nāves nav. Dievam viss ir dzīvs. Un mēs esam no Viņa tik tālu, un tā pievienotie pie visa, kas mūs aptver, mēs negribam runāt vai domāt par Miera stāvokli. Bet nāve (Miesas) tikai ap stūri, tā aizmugurē. Un, ka nākamajā dienā, pat nākamajā minūtē neviens neapsolīja … Bez ticības savā dvēselē un tās nemirstībā ir cilvēkam nedabisks un neiedomājams neciešams. " [1]

Nina_Ivanovna_html_6d933c9aЧем красивее и полнее воспоминания,

Тем труднее прощание.

Но благодарность превращает

воспоминания в тихую радость.

И мы несём в себе эти воспоминания не как

острые шипы, а как драгоцнный подарок.

(D. Bonhefer)

«Тяжело, когда нет солнца. Когда есть солнце, я живу»

(Nina Ivanovna Silaeva)

ATSAUCES

  1. F. M. Dostoevskogo - Par mani - viss Krievijas rakstnieku

Autore - Elīna Možajeva.