Latgales mākslas un amatniecības centrs

lmac2_580_270 Foto: livani.lv

Latgales mākslas un amatniecības centrs (LMAC) ir oāze tiem, kas vēlas iepazīties ar Latgales amatniecības vēsturi un tās attīstību līdz mūsdienām, nobaudīt mākslas vērtības un saņemt pozitīvu enerģiju harmoniskā vidē.

  • Vēsturiska ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19.-20. gs.”
  • Ekspozīcija "Līvānu stikla muzejs"
  • Tautas lietišķās mākslas studija “Dubna”
  • Konferenču zāle
  • Keramikas un stikla darbnīca
  • Garākā josta Latvijā
  • Velvju pagrabs

Kur skrējienā vienojas upes veidojas dabīga pussala, kur tālajā 1533. gadā barons Līvens bija izveidojis muižu un nosaucis to savā vārdā, - par Līvenhofu. Muižas centrā bijusi divstāvu balta mūra dzīvojamā ēka – pils, bet blakus tai – klēts, saimniecības ēkas, staļļi, kalpu mājas. Pēc 1. Pasaules kara no muižas ēkas pāri bija palikušas tikai drupas. Līdz mūsdienām tika saglabāts vien 16. gs. velvju pagrabiņš, 19. gs. vēsturiskā muižas laukakmeņu klēts un skanīgais pilsētas nosaukums Līvāni, kas pilsētai tika piešķirts 1926. gadā kā apliecinājums nozīmīgajiem vēsturiskajiem notikumiem.

Gadsimtiem apgarotajā klētī apskatāma ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”, kas stāsta par cilvēkiem ar “zelta rokām” – amatniekiem. Ar laiku ekspozīcijā tika eksponēta apbrīnas vērtā, garākā josta Latvijā. Pateicoties 13 atsaucīgām Līvānu novada audējām, pusgada laikā darināja īpašu, neatkārtojamu, vēl nebijušu dāvanu – tautisko jostu, kā dāvanu Līvānu pilsētai 80 gadu jubilejā. Jostas garums ir 94 metri jeb 296 pēdas jeb 174 olektis un tā ir garākā tautiskā josta visā Latvijā.

Vēsturiskā ēka saplūst ar moderno daļu, kurā izvietota izstāžu zāle ar ikmēneša mākslinieku un amatnieku darbu izstādēm, radošās stikla un keramikas darbnīcas ar iespēju līdzdarboties, kā arī aprīkota izīrējama konferenču zāle ar skatu uz mūžīgi mainīgo upi Daugavu. 2013. gadā, speciāli uzbūvētā ēkas daļā, tika atklāta vēsturiskā Līvānu stikla muzeja ekspozīcija ar vairākiem tūkstošiem visās varavīksnes krāsās zaigojošiem stikla izstrādājumiem. Latgales mākslas un amatniecības centra atrašanās vieta, vēsturiskā un mūsdienīgā gaisotne, seno amatnieku darbarīku enerģija, unikālie stikla fabrikas izstrādājumi un amatniecības centra personāla viesmīlība rada īpaši labo auru, kuru izjūt ikviens tā viesis un apmeklētājs.

www.latgalesamatnieki.lv/

Avots: http://www.livani.lv/