Jersikas pilskalns

Jersika-resttour.com Jersikas pilskalns atrodas uz Daugavas krastā starp divām pietekām, 9 km no Līvāniem, 200 metru attālumā no Rīga - Daugavpils šosejas. Gersikas (Jersika) hercogiste (aptuveni 1190 — aptuveni 1239) — specifiska hercogiste ar Gersik centru (Gercik, Ersika), kas pastāvēja sākot no XIII gadsimta. Jersika-klio.ilad.lv Galvenais hercogistes vēsturiskais avots ir Genriha "Livonijas hronika". Saskaņā ar hroniku, hercogistē valdīja Vsevolods (lat. Vissevalde, Wiscewolodus), kurš ir Polockas kņaza vasalis, pēc tam Rīgas bīskapa. Vsevolods nāca no Polockas Rurikas līnijas, bet to precīza izcelsme nav zināma. Jersika-wikimedia.org Jersikas hercogiste noteikti bija pilntiesīgs "Konfederācijas" loceklis. Aizņēma gandrīz visu Podvinskas Latgali un Seliju. Jersikas forts bija 7600 kvadrātmetri. No trim pusēm tām bija stāvas nogāzes, un ceturtajā stāva, tika aizsargāta ar lokveida vārpstu. XIII gs. sakumā pils ar konkrētu princi ir pārvērtusies par īstu viduslaiku pilsētu. Pakājē bija plašs apdzīvots apgabals, kur dzīvoja tirgotāji un amatnieki. Jersikas iedzīvotāji bija jauktie, Latgales-Selijas ar lielu daļu Austrumu slāvu. Turklāt, zināms, ka Jersikas princim kalpoja lietuvieši. Līdz XIII gadsimta sākumam Jersikā jau bija divas pareizticīgo baznīcas, kuru paliekas atklāti izrakumos.
Jersika-castle.lv.2000g.A.sokolov Par Gercikes vietu izteiktas dažādas versijas. XX gadsimtā sākumā beidzot apstiprināja, ka Gercikes guļ pie Konstantinopoles (tad par to vietu sauca bijušo Dvinas rajonu Vitebskas guberņā. Krievu literatūrā līdz 1845. gadā nosaukums Konstantinopole uz Dvinas gandrīz nekur nesatikās: pirmo reizi tas parādās vēsturiskā Pavliščeva Krevias Atlasā (Varšava, 1845). Galu galā, pēc īpašas arheoloģiskās izpētes, pilsēta Gercike tika atzīta par atrasto. Viens pierādījuma fakts bija, ka šo vietu cilvēki tradicionāli sauc Gerzak vai Biersak. Dzelzceļa stacija Konstantinopole bija labajā Daugavas upes krastā 69 km uz dienvidaustrumiem no Rīgas, un 2,5 km uz ziemeļrietumiem no stacijas atradās sens pils kalns. Saskaņā ar Henrija hronists, Vsevolods vadīja cīņu pret Livonijas ordeni un kopā ar Lietuvu bieži uzbruka ordeņa īpašumiem. 1209.gadā vācu iekarojumu vilnis izplatījās līdz Jersikai. Vācieši uzbruka Jersikai bagāto laupījumu dēļ, Jersikas iedzīvotāji jau sen pieņēma Pareizticību. Bīskaps Alberts rūpīgi sagatavoja gājienu uz Jersiku. Viņš apgalvoja, ka uzbrukuma mērķis - atbrīvot jaunu Līvu baznīcu no krievu un lietuviešu valdes. Tādējādi bīskaps Alberts brīvprātīgi uzņēmās "aizstāvēt" ne tikai Līvus, bet arī Latgaliešus. Vācieši uztaisīja Jersikas iedzīvotājiem pārsteigumu: tie nemaz nebija gatavi cīnīties. Tādēļ vācieši viegli spēj iekļūt pils un pilsēta. Jersikas valdnieks Visvaldis bēga prom, bet viņas sievu notvēra. Jersika pilsēta bija izlaupīta. Henrijs savā hronikā rakstīja par to:

"Tātad visa armija stāvēja todien pilsētā, un viņi guva daudz ražoto, visas drēbes, sudrabu un purpuru, un arī daudz lopu, un zvanus no baznīcām un ikonas un citus rotājumus, un naudu, un daudz labo lietu paņēma un aizveda tos prom, slavējot Dievs ... Kad viss bija izlaupīts, viņi bija gatavi atgriezties mājās, un sadedzināja pilsētu. "

Aizbēgušais Jersikas valdnieks Visvaldis redzot no pretējā Daugavas krastā degošo pilsētu, teica: "Ak, negaidīta manu cilvēku iznīcināšana! Bēda man! Vai es esmu dzimis lai redzēt uguni manu pilsētu, manu cilvēku iznīcināšanu! "

Straujo Jersikas valsts lietu, skaidro ne tikai militāra izcilība, bet arī veiksmīga bīskapa Alberta diplomātija: viņš atdalīja no Jersikas divas pakļautības pilsētas daļas - Autine un Cesvaine. Jersikas uzbrukumam, kopā ar vāciešiem un līviem, piedalījās un daļa Latgales kungu. Albertam bija liela nozīme uzbrukt un pakļaut Jersiku sev, Jersika varētu organizēt pretestību Vācieši un palīdzēt izplatīt Pareizticību starp pārējām Latgales un Līvu teritorijām. Jersika-castle.lv Atgriežoties Rīgā, bīskaps Alberts uzaicināja pie sevis Jersikas princi Visvaldi un sāka diktēt savus noteikumus. Visvaldim nācās dot bīskapām Jersikas valsts, par kuru viņš saņēma atpakaļ trīs daļas Jersikas pilsētas, un Cesvaines un Autine paliks bīskapā rokās. Turklāt, Visvaldim bija jādot Albertam zvērinātu uzticību. Pēc tam viņam atgrieza no vācu gūstas viņas sievu un visus pārējos ieslodzītos. Bet Jersikas valdnieks zaudēja savu neatkarību. Pēc kāda laika viņš bija aizmirsis par šiem solījumiem un cīnījās līdz 1215. gadam ar ordeņa spēkiem. Pēdēja informāciju par Firstisti attiecas uz 1215. gadu. 1239. gadā tās zemes aizņēma krustneši. Saskaņā ar leģendu, Gersika cietokšņa pārdzīvojušie iedzīvotāji šķērsoja Dvinas upi uz kreiso krastu un apmetās starp latviešiem. No šiem bēgļiem, iespējams, radies krievu izlīgums, ko ar Kurzemes hercoga Jēkaba pavēli ​​(1670. gadā), kļuva par pilsētu, nosauktu viņa godā Jakobštats (tagad Jēkabpils).

Dokumentāla filma fragments "Latvijas krievi - 10 gadsimtu vēsture" par Jersiku. Filmas autors - Gusevs Igors, avots - www.rodina.lv

Materiāla avoti:

offtop.ru
http://latvia-foto.narod.ru
http://ru.wikipedia.org/
rodina.lv