Pazust stikla pūtēji. Viens no pēdējiem diviem - Latgalē.

0 Komentāri
312
25 Jul 2017

Līvānu joprojām prezentē sevi kā stikla pilsētu, bet kad atveras pirmā stikla pūtēju darbnīca pagāja 130 gadi. Mūsu laikā uz šādām darbnīcām Latgales mākslas un amatniecības centrā ieguldīts daudz naudas. Taču, Līvānos ir tika viens stikla pūtējs. Un visā Latvijā - ir tikai divi.

Stikla pūtēja Aleksandra Logvina izstādes "Stikls, kas ir sapludināts Līvānu vārdā" atvēršanā, bieži varēja dzirdēt frāzi par to, kā šīs amats izzūd.

Līvānos stikla pūšanas darbnīca testa režīmā tika atvērta pagājušajā gadā. Šī ir vienīgā vieta Latvijā, kur visi ieinteresēti var iepazīties ar stikla apstrādi un stikla pūtēja amatniecību.

Pats meistars Aleksandrs strādā šajā jomā 33 gadus. Šobrīd viņš ir viens no diviem nozares profesionāļiem, kas strādā Latvijā. Aleksandrs norādīja, ka pēdējo desmit gadu laikā nesaskata šīs nozares attīstību Latvijā. Tām arī piekrīt Latgales mākslas un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezane.

"Šī profesija ir uz izmiršanas robežas. Tagad ir tikai divi aktīvi strādājoši cilvēki, kuri zin šo profesiju(...) Ja mēs salīdzinātu ar to, ka kādreiz Latvijā bija stikla ražošanas rūpnīca, bet tagad darbojas tikai divas stikla ražošanas studijas - viena Jūrmalā, un viena, šeit Līvānos", - teica Griezane.

Viens no iemesliem, kāpēc šī profesija var tikt pazaudēta - Latvijā nav stikla ražošanas rūpnīcās.

Tagad stikla ražošanas process ir ļoti dārgs - stikla pūtēja darbnīca diennaktī izmaksa aptuveni 200 eiro. Profesijas pamatus var iegūt tikai no meistara.

Stikla pūtēju skaits ir samazinājies ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, teica stikla meistars un darbnīcas veidotājs Marks Ektrands.

"Jums ir nepieciešams atsākt mācīšanu. Tā ir milzīga problēma ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā. Kauņā ir akadēmijā, kur ir stikla pūtēju programma, taču studenti tur nevar neko radīt. Viņiem ir meistars, kurš dara visu priekš viņiem. Tā viņi neko neiemācīs - un jā, tā ir liela problēma, jo no kaut kurienes jāpienāk jauniem stikla darbiniekiem un māksliniekiem... Es nezinu", - neslēpa savu pesimismu Sietlas stikla pūtējs Marks Ektrands.

Tiek ziņots, ka oktobrī tiks atvērta vēl viena stikla pūtēju darbnīca Rīgā, bet, neskatoties uz to, ikvienām, kurš ieinteresēts šajā amatā tiek laipni aicināts un gaidīts Līvānos. Lai gan jāmācas daudz, darbs ir pietiekami aizraujošs, turklāt rets un ļoti radošs.

Autors: lsm.lv

0.0
Pēdējo raizi modificēts: 25 July, 2017
Livani Latgale

Vēl nav komentāru...

Atstāt atbildi

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.